купити дешеві авіаквитки

7 речей, які варто знати про безвізовий режим з ЄС

безвізовий режим

Безвізовий режим з ЄС: 7 речей варті уваги

20 квітня Європейська Комісія виступила з офіційною законодавчою пропозицією скасувати візовий режим для громадян України.

До вашої уваги добірка витягів з публікацій Громадського та Європейської правди про те, що означає це рішення, і які права надаватиме безвізовий режим громадянам України.

1. Що означає рішення Єврокомісії

20 квітня Європейська Комісія подала законодавчу пропозицію скасувати візовий режим для громадян України.

Вона пропонує змінити чинний Регламент ЄС №539/2001, який визначає перелік країн, громадянам яких потрібні візи для подорожі до країн Шенгенської зони. Фактично ця пропозиція передбачає лише одне: переведення України зі списку країн, для яких потрібні візи, до списку країн, для яких візи не потрібні.

При цьому в преамбулі рішення Єврокомісія обґрунтовує свої дії тим, що Україна виконала всі необхідні умови Плану дій візової лібералізації. А також тим, що від моменту шостого звіту Єврокомісії (грудень 2015 року) щодо виконання умов була позитивна динаміка — стосовно електронних декларацій майна чиновників, утворення Національного агентства з запобігання корупції та змін до бюджету для роботи антикорупційних інституцій.

Важливо, що у тексті преамбули не міститься якихось додаткових умов.

Але слід пам’ятати, що йдеться лише про законодавчу пропозицію Єврокомісії. Останнє слово належить двом іншим інституціям ЄС — Європарламенту та Раді Міністрів ЄС.

2. Яка подальша процедура в ЄС?

Саме Європейський Парламент та Рада Міністрів Євросоюзу мають у спільному рішенні ухвалити зміни до Регламенту ЄС щодо візових питань.

У Європарламенті навряд чи виникнуть якісь проблеми: ця інституція традиційно намагається просувати зближення ЄС та України рішучіше, ніж інші інституції Євросоюзу. Крім того, для ухвалення позитивного рішення в Європарламенті потрібна проста більшість голосів. А її здобути нескладно.

«Я не маю сумнівів, що в Європейському Парламенті буде чітка і переважна більшість голосів за надання Україні безвізового режиму», — сказав у коментарі Громадському Андрей Пленкович, депутат Європарламенту та співголова Парламентського комітету асоціації ЄС — Україна.

З Радою ЄС все складніше. Вона складається з міністрів держав-членів Євросоюзу, причому рішення буде ухвалюватись на рівні більш консервативних міністрів внутрішніх справ, а не, скажімо, міністрів закордонних справ. Іншими словами, країни ЄС керуватимуться логікою внутрішньої безпеки, а не логікою зовнішньої політики.

І тут можливі питання — бо, цілком можливо, міністерства країн з євроскептичними чи антимігрантськими урядами матимуть певні застереження. Наприклад, чи реалістично очікувати позитивної позиції від міністра внутрішніх справ Угорщини, Кіпру, Італії, Греції чи інших подібних країн?

Є, однак, кілька причин для оптимізму.

По-перше, перед підготовкою законодавчої пропозиції Єврокомісія активно консультується з країнами ЄС. І рідко коли буває, що законодавча пропозиція цілковито відхиляється.

По-друге, моніторингу Єврокомісії довіряють. «Загальний настрій полягає в тому, що якщо Європейська Комісія, яка так уважно моніторила підготовку України до безвізового режиму, вважатиме, що умови було виконано, то рішення [Ради міністрів ЄС] буде позитивним», — говорить Громадському євродепутат Пленкович.

Третя підстава для надії — у тому, що рішення про безвізовий режим ухвалюватимуть не за принципом одностайності, а за принципом кваліфікованої більшості. Тобто для ухвалення рішення потрібна буде згода 55% держав-членів ЄС, що репрезентують 65% населення ЄС.

А тому жодна країна не має права вето, і навіть кілька країн, які спробують об’єднатися, не зможуть заблокувати рішення, якщо переважна більшість його підтримує. Для блокування рішення потрібні принаймні чотири країни, які представляють 35% населення ЄС. Кому цікаво – може змоделювати рішення Ради ЄС на спеціальному калькуляторі.

Четверта підстава для надії – у тому, що після невдачі на нідерландському референдуму ЄС може запрагнути знайти позитив у стосунках з Україною. «Я дедалі більше чую думки про те, що Україні треба «підсолодити пігулку», а тому буде більше одностайності у питанні запровадження безвізового режиму», — говорить у коментарі Громадському Олександр Сушко, науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва.

3. Коли очікувати безвізового режиму?

Процедури всередині ЄС займуть певний час. Радше за все, рішення в Європарламенті ухвалять швидше, ніж у Раді ЄС. Засідання Ради ЄС можна очікувати в червні.

Після ухвалення остаточного рішення від двох інституцій оновлений Регламент ЄС буде опубліковано в Офіційному віснику ЄС. Рішення набуде чинності на двадцятий день після публікації.

Іншими словами, якщо Рада ЄС ухвалить рішення в червні, то безвізовий режим зможе почати діяти в кінці червня – на початку липня.

бевізовий режим

графіка: Марія Гушулей

4. Які права дає безвізовий режим?

Позитивне рішення інституцій ЄС про безвізовий режим дасть можливість подорожувати громадянам України у Європу без віз. Але треба пам’ятати про деякі нюанси:

1)  подорожувати без віз зможуть тільки власники біометричних паспортів. Про це чітко зазначено в законодавчій пропозиції Єврокомісії. Запровадження таких паспортів було однією з умов надання безвізового режиму, і недарма: впускати до себе ЄС буде тільки тих громадян України, хто має біометричний паспорт. Тим, хто не має, потрібна буде віза.

2)  без віз ви зможете бути на Шенгенських територіях протягом 90 днів з кожних 180. Іншими словами, безвізовий режим не означає права нескінченно довго бути на території країн ЄС. Якщо ви протягом півроку перебуваєте більше 90-а днів, вам потрібна буде національна (довгострокова) віза або дозвіл на проживання. Перевіряти кількість проведених днів будуть за штампом у паспорті про перетин кордону.

3)  подорожувати без віз ви зможете всіма Шенгенськими країнами Європи. Тобто безвізовий режим діятиме для 22-х з 28-х країн ЄС, які є частиною Шенгенської угоди. Перелік цих країн – тут. Це і Франція, і Німеччина, і Польща, і Іспанія, і Італія, і багато інших.

Він також діятиме в тих країнах ЄС, які ще не є учасницями Шенгенської зони, але мають зобов’язання виконувати Шенгенське законодавство: Румунія, Болгарія, Хорватія. «Вони мають запровадити безвізовий режим, бо імплементували Шенгенську конвенцію, хоч і ще не набули статусу Шенгенських країн», — говорить у коментарі Громадському Ірина Сушко, керівниця громадської організації «Європа без бар’єрів». Подібною має бути і ситуація з Кіпром – хоча тут, з огляду на особливості безпекової ситуації в цій країні, можуть бути нюанси.

Для країн, які не є членами ЄС, але є частинами Шенгенської угоди (Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн) нинішня законодавча пропозиція Єврокомісії також чинна, бо має статус «розвитку Шенгенського законодавства». А тому вони теж мають її підтримати відповідно до своїх національних процедур.

Натомість візи залишаються для подорожей до Великої Британії та Ірландії, бо вони не приєдналися до Шенгенської угоди.

країни шенгену

Безвізовий режим надасть право подорожувати у країни позначені синім, блакитним та зеленим кольором

5. Яких прав не дає безвізовий режим?

Слід пам’ятати також про певні обмеження безвізового режиму. Головні з них такі:

1) безвізовий режим не дає вам автоматичного дозволу на роботу чи навчання в країнах ЄС. Для отримання таких дозволів вам потрібно, як і зараз, отримувати національні візи (чи посвідки на проживання) з наданням такого права. Безвізовий режим — це лише перша сходинка інтеграції в рамках «міжлюдських контактів». Він дає свободи, але вони менші, ніж вступ до Шенгенської зони. Чи, тим більше, вступ до Євросоюзу, який через певний час дає громадянам будь-якої країни ЄС однакові права на роботу. Україна ще поки далека від цієї мети.

2) безвізовий режим далеко не тотожний входженню в Шенгенську зону. Всередині Шенгенської зони ви взагалі не маєте показувати паспорт під час перетину кордону між країнами. Натомість у рамках безвізового режиму ви маєте показувати паспорт. Інша річ, — що він не мусить мати візи. В аеропортах також нічого не зміниться: громадяни України ставатимуть в чергу до віконця «всі паспорти» (як і громадяни США чи Японії, наприклад), а не в віконце для громадян ЄС та Шенгенської зони.

В кожному разі, попри ці обмеження, безвізовий режим надасть величезні плюси українцям, які нарешті зможуть їздити в Шенгенський простір без віз. А тому мати «доступ до Європи» стане значно простіше, ніж зараз.

6. Які документи потрібні при перетині кордону за умови безвізового режиму?

Можливість безвізового перетину кордону поширюватиметься виключно на тих, хто має біометричний паспорт. Це чітко зазначене в “законопроекті” від Єврокомісії.

Пам’ятайте, так само, як зараз віза не дає гарантованого права на в’їзд, так і згодом паспорт не буде достатньою підставою для в’їзду. Прикордонник має право зараз і матиме право за безвізового режиму попросити зворотній квиток або документ про мету поїздки (наприклад, бронювання готелю або e-mail із запрошенням), а також наявність коштів для поїздки.

Але не вірте чуткам про те, що доведеться везти на кордон той самий пакет документів, що раніше подавався до консульства. Це – міф.

Ані документи з банку, ані довідка з роботи, ані офіційне, нотаріальне запрошення від родичів, ані інший документ, який готувався спеціально для візи, на кордоні не є необхідним.

І ще про старі паспорти та старі візи. Вони діятимуть далі до закінчення свого терміну. А ті, хто з якоїсь причини не хоче чи не може оформити новий паспорт, матиме право і далі звертатися у консульство за візою.

7. Безвізовий режим – це назавжди?

На це питання складно відповісти однозначно. І так, і ні.

На щастя, ЄС не пішов за сценарієм, який пророкували німецькі ЗМІ – мовляв, безвізовий буде наданий на “умовний термін”, і далі буде легка процедура його скасування у разі, якщо суттєво зросте міграція з України.

Законодавча пропозиція Єврокомісії не містить таких норм. Навпаки – там прямо зазначено, що ЄК провела аналіз безпекових та міграційних ризиків і вважає, що подальший моніторинг не є необхідним.

Але це не означає, що у ЄС немає шляху назад. Зараз Україну перенесуть з “чорного списку” у “білий”. Але юридично так само можливо буде перемістити нас з “білого списку” в “чорний”.

Для цього ЄС знову потрібно буде пройти всю законодавчу процедуру та мати голоси 55%+ країн ЄС, що представляють 65%+ населення Євросоюзу, на користь повернення віз.

Про те, що ця процедура вельми складна. Про те, що в ЄС є чимало друзів України, які готові будуть захистити наш інтерес – говорити зайве.

Тому “Європейська правда” має всі підстави сподіватися:  крок до зближення України з Євросоюзом, який розпочався сьогодні і завершиться влітку, буде незворотнім.

І маємо надію, що безвізова практика доведе громадянам ЄС: безвізова Україна є так само безпечною для Європи. Просто тепер ми станемо на крок ближчими.

За матеріалами Громадське.світ (Володимир Єрмоленко) та Європейська правда (Сергій Сидоренко)  

графіка: Марія Гушулей

Поділитися у соціальних мережах
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Вам також може сподобатися ...

 • Александр

  Дякую, корисно

 • Vitaliy Nahaylo

  “Запровадження таких паспортів було однією з умов надання безвізового режиму, і недарма: впускати до себе ЄС буде тільки тих громадян України, хто має біометричний паспорт. Тим, хто не має, потрібна буде віза.”
  Можливо хтось знає, як нарахунок дитячих паспортів. Наданий момент, відкрити дитячий закордоний біометричний паспорт (з”цифровим носієм” (чипом)) – неможливо. Тобто виходить, так, що дорослому маючи біометричний паспорт віза не потрібна, а дітям треба робити.
  Поправте мене якщо я не правий

  P.S.: нарахунок дитячих біометричних паспортів інформація провірена, немає такого наразі, просто звичайний паспорт без чипу

  • Андрей

   Неправда. Я оформил своему ребенку в январе этого года (Харьков) биометрический паспорт на 4 года. Такой как и себе. Оформил без блата, денег , в обычном порядке

   • Vitaliy Nahaylo

    Скільки років дитині?
    Паспорт має таку обкладинку https://www.evernote.com/shard/s206/sh/218f6156-543d-43b9-8732-32241c7ffbb2/bb5f1737ed6046e527c0511a8ad04304 ?

    • YuRock

     да,обложкатакая, ребенку вообще не проблема сделать чиповый пасспорт, понятное дело отпечатки пальцев не берут.

     • Vitaliy Nahaylo

      Зрозуміло, дякую, мабуть “впирається” в кваліфікацію працівників львівських “паспортних столів”, бо на всі дзвінки, запити по email, відповідь була одна, неможна :(

     • Oleksandr

      Ви спілкувалися з розумними людьми,які не хочуть на вас заробити,бо розуміють всю безглуздість біометрисного паспорта без біометричних даних(відбитки пальців)у ньому.

     • Vitaliy Nahaylo

      біометрія це не тільки відбитки пальців, а це й та сама фотографія занесена на електронний носій, плюс додатковий захист

      а нарахунок відбитків, то на шенген “здають” 3 пальця, на біометричний паспорт тільки одни :)

     • Oleksandr

      Удачі.Купіть дитині біометричний паспорт і підете за візою.На шенген здають відбитки всіх десяти пальців(щоб ви хоча б орінтувалися у питанні),а у дітей до 12 років-взагалі не беруть.

     • Vitaliy Nahaylo

      Добре, забули про дітей. З дорослими що? Там ж теж не співпадає те що збирає шенген і те що є в нашому біометричному паспорті.

     • Oleksandr

      Ви ділите шкіру невбитого ведмедя.Ще немає ніякого безвізового режиму,а лише планується лібералізація.Будь-яке ,,полегшення” і ,,покращення” з боку шенгену призводив до вимоги додавати ще кілька додаткових довідок.Так що не поспішайте радіти,перепони десь будуть виставлено.А щоб вас ідентифікувати достатньо і одного пальця.

     • Vitaliy Nahaylo

      Хмм, можливо, але якщо таки це станеться, то варто бути до того готовим, бо замість черг у візовому центрі, будуть черги в паспортних столах, а питання по дітях для мене було актуально.

      “Консул пояснив, що біометричні паспорти та біометричні візи – це дві різних, не пов’язаних між собою бази біометричних даних. Біометричні паспорти видає українська влада, а біометричні візи – влада країн шенгенської зони. Жодними даними, які зберігаються на біометричних чіпах, вони між собою не обмінюються.” – це пояснення консула, тобто якщо я все правильно зрозумів, в разі введення безвізового режиму, то власинки біометричних паспортів (тільки) зможу їхати без потреби отримання віз, в тому числі це стосується дітей

     • Vitaliy Nahaylo

      також

      біометричні дані – це відбитки пальців та цифрова фотографія (http://vfsglobal.com/Hungary/Ukraine/biometric.html)

      а це те що я мав наувазі відносно біометричних паспортів для дітей

     • Oleksandr

      Ви самі відповіли на запитання.Бази біометричних даних різні і поки вони не будуть об’єднані жодного змісту у вашому чіпі немає.На сьогодні закон забороняє передавати дані з бази ДМСУ.А далі побачимо,яким чином це будуть змінювати.Я підозрюю,що це буде черговою штучною перепоною і з нею ще кілька років будуть ,,героїчно”боротися наші депутати.

     • Oleksandr

      Чіпований паспорт у дитини без відбитків пальців має таку ж силу,що і не чіпований.Без відбитків у чіпі нікуди вас не пустять.Так що будете робити для дитини візу.Черговий лохотрон від ДМСУ за ваші гроші.Весь зміст біометрії у можливості ідентифікувати власника паспорта і неможливість його підробки.

 • Anfield

  Чому в Шенгені 22 країни, а не 25?

  • Oleksandr

   Хорватія,Румунія і Болгарія лише кандидати у шенген,але признають шенген-візи.

 • зоряна

  я думаю що з тим безвізовим режимом конкретно українців так почнуть колупати на кордоні оплаченими готелями на весь час перебування і ще всякими заморочками що віза раз в кілька років ще нам буде здаватися благодаттю

  • Oleksandr

   Багато з нас входячи в консулят,чи перетинаючи кордон не розуміють просту річ:ми просимо дозволу відвідати їхню країну,їхній дім.І нормальна людська практика-перевіряти невідомих людей на вході.Доречі,віза і зараз не дає гарантію в’їзду,а лише повідомляє прикордонній службі,що ви вже пройшли попередню перевірку і можете бути допущені на територію шенгену.

 • Yura

  От біометричний паспорт це ж тільки для Шенгену. А якщо я захочу відкрити візу в Америку, або іншу країну яка не входить до Шенгену я зможу це зробити? А то я чув що на біометричні паспорти не вміють прикріпляти візи.

  • Andrii

   Паспорт з біометричним чіпом підходить для будь-якої візи будь-якої країни.

  • Олена Гапик

   візьміть з собою степлер – і покажіть як це робиться))

 • Олена Гапик

  7 речей які треба знати про безвізовий:
  1- в 2017 р. всі бажаючі зможуть поїхати без віз в будь-яку країну Африки
  2- біометрику впровадили за рахунок обіцянки безвізового
  3- біометрику зробили обов*язковою, оскільки вже всі змирились з такою думкою
  4- біометрика допоможе виявити порушників візових правил, без можливості зміни своїх даних
  5- провірка документів під час подорожі через країни Шенгену стала більш частою
  6-7 – цей сайт займається пропагандою завідомо нереального безвізового та збором інформації

  • Oleksandr

   Подібну ,,інформацію” можна писати на паркані.Безглуздо і недорчно.

   • Олена Гапик

    це один з моеаторів??????????? модеатор витирає невигідні коментарі

 • Oleksandr

  Не публікуйте ,,записки з дурдому”.Не псуйте сайт цією гидотою.

 • Julija Pavlenko

  Скажіть будь – ласка, а якщо вмене є паспорт старий і віза на закупи до 2018 року, я зможу з цією старою візою подорожувати і зі старим паспортом?

  • Oleksandr

   Так

 • Олександр

  Дітям до 12 років яким біометричний паспорт не виробляється (тільки звичайний) можуть подорожувати до Європи з батьками які є власниками біометричних паспортів?

  • Oleksandr

   У звичайний паспорт потрібно візу

 • Віка

  Мене цікавить , як робити запрошення, для друзів і родичів , у яких нема 50€ на день і яким я сама все оплачую, які будуть у мене жити , чи зі мною подорожувати ? На якій мові?

 • Владислав

  Доброго дня! Я є українським студентом, який проживає в Польщі у квартирі, яку орендую. Чи я можу написати на емейл дійсне запрошення своїм друзям/знайомим по якому їх пустять за кордон?

 • oest.piem

  Якщо я поїду в Хорватію я зможу там бути (90)днів нерахуючи безвізу і як довести це на границі

  • Oleksandr

   Хорватія не є членом безвізу.Там ви можете перебувати до 90 днів.
   На кордоні нічого доводити не потрібно.При перетині хорватського кордону вам поставлять штамп при в’їзді і при виїзді.

   • oest.piem

    Тобто я маю 73 дні (Шенгену) використаних з 90 я їду в Хорватію на 10 днів і вертаюсь на Україну через Шенгенсоку зону то після виїзду з Хорватії почитається відлік днів пепебування в Шенгені так?
    Дякую

    • Oleksandr

     Новий відлік(90 днів) може початися через 90 днів поза зоною шенген.
     Лише через 90 днів у Хорватії ви можете знов заїхати у шенген на 90 днів.
     У вашому випадку -лише 17 днів.

 • Natalie Avand

  а можна робити неоплачувану практику (2 тижні) в цих країнах без візи, маючи біометричний паспорт?