купити дешеві авіаквитки

40 видів шахрайства, про які варто знати мандрівникам

шахраї туристи

40 видів шахрайства, яких варто остерігатися туристам під час подорожей

Туристи найчастіше стають жертвами шахраїв, адже саме вони недостатньо знають місцевість, часто потребують допомоги або певної інформації, схильні вірити місцевим жителям, перевіряють далеко не все, що бачать чи чують, не знають мови, а також мають при собі гроші та банківські картки.

Більшість шахраїв винахідливі і знають, як виманити гроші в туриста і не бути впійманими. Деякі види шахрайства стають цілком очевидними для жертви, але вже тоді, коли запізно щось змінити. Інші види більш непомітні, і жертва може навіть не здогадуватися про крадіжку, вирішивши, що недораховані гроші загубилися або були неправильно пораховані. Шахраї та кишенькові злодії, що наживаються на туристах, користають зі слабких законів або їх поганого впровадження, що дозволяє їм діяти безперешкодно.

До вашої уваги найпоширеніші види шахрайства з усього світу:


На вулиці

scum_ringwrest

Браслет дружби

До вас хтось підходить і пропонує браслет дружби. Незалежно від вашої відповіді вам на зап’ястя намагатимуться одягнути браслет, а потім проситимуть про оплату. Також це може послужити для відволікання вашої уваги, поки спільник нишпоритиме по ваших кишенях.

Поширено: у Парижі, Римі, Мілані, Барселоні, Лісабоні, Каїрі.

scum_rose

Троянда для вашої дами

Коли ви разом з коханою дівчиною або дружиною, до вас підходить чоловік і пропонує їй троянду. Потім він просить за неї захмарну суму, а якщо ви будете відмовлятися платити, він виставить вас на посміховисько як поганого кавалера.

Поширено: у Парижі, Римі, Барселоні.

scum_ring

Знайдений перстень

Прямо перед вами жінка «знайде» перстень і запитає, чи, бува, не ви його загубили. Коли ви скажете, що це не ваше, вона його огляне і переконуватиме, що воно з чистого золота (що, звичайно ж, неправда). Потім запропонує вам купити цей перстень за ціну, в рази більшу від його реальної вартості.

Поширено: в Парижі.

scum_baby

Підкинуте немовля

До вас підходить жінка і кидає дитину (зазвичай ляльку) прямо вам в руки. Поки ви спантеличено його підхоплюєте і намагаєтеся збагнути, що відбувається, спільники нишпорять по ваших кишенях або сумці.

Поширено: в Римі.

scum_3_2

Вуличні ігри

Чоловік на вулиці проводить гру, де потрібно вгадати, під якою склянкою кулька, або показує фокуси. Він має спільників, засмакованих під  туристів, які нібито захоплено спостерігають за його діями. Все це для того, щоб вам також стало цікаво подивитися. Поки ваша увага зосереджена на шоу, переодягнуті “туристи” понишпорять у ваших кишенях.

Поширено: у Парижі, Лондоні.

scum_wallet

Загублений гаманець

На землі лежить гаманець, якого начебто вкрали, спустошили і викинули. Проходячи повз, ви інстинктивно перевірите, чи на місці ваш гаманець. Хтось непомітно за цим спостерігає і дізнається, де саме шукати, коли трапиться нагода залізти до вас у кишеню.

Поширено: в Римі, Україні.

scum_jacket

Пляма на вашому піджаку

Хтось непомітно виливає якусь рідину (що завгодно, від кетчупу до підробленого пташиного посліду) на ваш піджак або куртку. Це роблять непомітно або “випадково” зіштовхнувшись з потенційною жертвою. Потім показують пляму і пропонують допомогти її відчистити. Коли одяг опиняється в їхніх руках, вони крадуть все, що є у кишенях.

Поширено: у Буенос-Айресі, Ріо-де-Жанейро.

scum_shue

Чистильник взуття

Чоловік кидає свою взуттєву щітку прямо перед вами. Коли ви піднімаєте її і віддаєте, він пропонує віддячити чищенням взуття. Спочатку це виглядає як вияв подяки, але по закінченні роботи він вимагатиме грошей за послугу.

Поширене: у Стамбулі.

scum_opera

Продавчиня розмарину

Літня жінка пропонує вам гілочку розмарину як символ дружби. Вона схопить вас за руку і, можливо, запропонує поворожити. Потім жінка вимагатиме грошей за свої послуги. Варто тільки спробувати не заплатити, як вона почне проклинати вас і вашу сім’ю, що може звучати доволі моторошно.

Поширено: в Мадриді, Нью-Делі.

scum_cam2

Фотограф

Коли ви фотографуєте, особливо одне одного, місцевий житель доброзичливо пропонує сфотографувати вас разом. У кращому випадку він потім попросить грошей за допомогу, а в гіршому — втече з вашим ґаджетом.

Поширено: по всій Європі.

scum_cd

Музикант

Доброзичливий і енергійний чоловік привертає вашу увагу, коли ви проходите повз, і просить оцінити його музику, вручаючи начебто безкоштовний диск. Він розповідатиме, яку величезну послугу ви б зробили для нього, давши послухати диск своїм друзям і знайомим вдома. Коли ви погодитеся і візьмете диск, він попросить оплату, а якщо ви відмовитеся, він разом зі спільниками буде вас залякувати, поки не заплатите.

Поширено: у Нью-Йорку.

scum_pillow

Наркодилер

Таксист або водій тук-тука пропонує вам наркотик, якщо ви прямуєте на нічну вечірку (особливо, якщо це вечірка повного місяця). Якщо ви їх берете, “раптом” з’являється  фальшивий поліцейський, що перевірить вас і вимагатиме заплатити йому великого хабара, щоб уникнути в’язниці.

Поширено: острів Пханган, Таїланд.


У подорожі

scum_taxi

Дороге таксі

Деякі таксисти можуть  спробувати нажитися на вашій необізнаності. Вони навмисно виберуть довший маршрут, заплутані провулки, дороги з більшими корками. У декого з них навіть змінені лічильники, де сума набігає набагато швидше, ніж на звичайних.

Поширено: по всьому світу.

scum_bus

Нічний автобус

Вам запропонують неймовірно дешеву міжміську поїздку на нічному автобусі. В кінцевому результаті поїздка обійдеться дорожче, оскільки такі шахраї схильні нишпорити по сумках в багажнику і красти цінні речі.

Поширено: в Бангкоку.

scum_3

Впустили й підмінили

Таксисти, офіціанти, продавці тощо «випадково» випускають з рук вашу решту і “піднімають” монетки або купюри, що виглядають подібно, але мають меншу вартість.

Поширено: в Азії.

scum_tire

Пробита шина

Орендовані машини доволі помітні, а тому роблять вас мішенню для місцевих жителів. Вони можуть навмисно проколоти вам шину, щоб потім запропонувати допомогу з заміною колеса. Поки вашу увагу відвернуто, спільник викрадає з салону цінні речі.

Поширено: в Сан-Хосе.

scum_train

Кишенькові злодії у поїздах

Переповнені поїзди – одне з найпопулярніших місць «роботи» кишенькових злодіїв. Люди часто стоять дуже близько одне до одного, тому злодію дуже просто понишпорити по кишенях чи сумці.

Поширене: у Європі.

scum_bag

Таксист-утікач

Коли ви приїжджаєте з аеропорту в готель, таксист люб’язно дістає з багажника ваші валізи. Він нібито поспішає, швидко сідає в машину і їде геть. А все тому, що він залишив одну невелику і найменш помітну сумку в машині.

Поширено: в Лас-Вегасі.


Магазини і обслуговування

scum_store

Касир з телефоном

Касир в магазині нібито розмовляє по телефону, обслуговуючи вас. Насправді він непомітно фотографує вашу банківську карту, щоб потім використати її дані.

Поширено: у Барселоні.

scum_123

Повільний підрахунок

Касир дуже повільно відраховує вашу решту і часто робить паузи, сподіваючись, що ви втратите терпіння, візьмете решту, яку вам віддадуть і підете, не перерахувавши. В такому випадку сума може бути набагато меншою, ніж потрібно.

Поширене: у Європі.

scum_diamond

Неймовірно вигідні ювелірні вироби

Доброзичливий таксист або водій тук-тука повідомить, що місце, куди ви прямуєте, вже закрите, і радить поїхати в інше. Коли ви приїжджаєте, то «випадково» зустрічаєте «випадково» іншого доброзичливці, який розповідає, як купує діаманти або інші дорогоцінні камені в місцевому ювелірному магазині, а потім продає набагато дорожче у себе вдома. Метою є переконати вас купити коштовності, прикраси або навіть килими, пообіцявши, що ви продасте їх з хорошим прибутком у себе вдома.

Поширена: в Бангкоку, Нью-Делі.

scum_doctor

Ненадійний лікар

«Лікар» в неробочий час пропонує вам купити фальшиву лікарську ліцензію, запевняючи, що з її допомогою ви зможете отримати набагато більше грошей від своєї страхової компанії. От тільки всі страхові компанії про це знають і трюк не працює.

Поширено: у Нью-Делі.

scum_police

Несправжній поліцейський

До вас підходить переодягнутий у поліцейського чоловік і повідомляє, що останнім часом у цій місцевості з’явилося багато фальшивих грошей, тому йому потрібно перевірити ваш гаманець. Коли він його повертає, частини грошей ви там можете не знайти. Також «поліцейський» може попросити ваш паспорт або візу і вдасть, що з вашими документами є певна проблема, а за її “вирішення” проситиме грошей.

Поширено: в Мехіко, Боготі, Бухаресті, Бангкоку.

scum_x

Фальшивий квиток

Поки ви стоїте в черзі по квитки, до вас підходить людина, переодягнута в працівника каси, і пропонує квитки без черги, але за вищою ціною. Пропозиція, звичайно ж, дуже заманлива, але квитки виявляються теж фальшивими.

Поширено: у Парижі, Лондоні.


Місцеві мешканці та діти

scum_stars

Дуже доброзичливий місцевий мешканець

Привітна людина, що розмовляє вашою мовою, пропонує допомогти з незрозумілим банкоматом або автоматом для продажу квитків. Це може видатись схожим на безкорисливу допомогу, але насправді ваш пін-код запам’ятовують, щоб потім обікрасти. Часом такі шахраї тікають з готівкою.

Поширено: у Європі.

scum_map

Продавець карт

До вас підходять і пропонують купити карту. Її розгортають прямо вам перед обличчям, для того, щоб відволікти увагу, поки спільники крадуть щось з ваших кишень.

Поширено: у Європі.

scum_guy

Жебрак

Зазвичай літня людина або вагітна жінка, що просить трохи дрібних грошей. Це виглядає досить невинно, але часто у них є їх спільники, що стежать, куди ви кладете гаманець. Поширено: по всьому світу.

scum_massage

Безкоштовний масаж

Коли ви лежите на пляжі, до вас підходить чоловік і пропонує зробити масаж. Навіть якщо ви відмовляєтеся, він спробує зробити невеликий масаж в якості «пробника», безкоштовно. Але почавши, він постарається робити якомога довше, щоб потім вимагати з вас плату за повноцінний сеанс.

Поширено: на Барбадосі, на Багамах.

scum_lips

Флірт

Приваблива жінка підходить до самотнього чоловіка-мандрівника і починає фліртувати. Вона запропонує піти з нею в бар або клуб, а згодом вам принесуть неймовірний рахунок.

Поширено: в Афінах.

scum_question

Попередження про кишенькових злодіїв

Кишенькові злодії видають себе за доброзичливих місцевих жителів і розповідають вам, як щойно бачили, як у когось вкрали гаманець або телефон, і радять вам бути обережнішими. Вони (або їхні спільники) уважно стежать, де саме ви перевіряєте, чи на місці телефон і гаманець, а пізніше спробують їх вкрасти. Часом такі шахраї ставлять знаки попередження про кишенькових крадіїв з тією ж метою.

Поширено: у Європі.

scum_camera

Зламаний фотоапарат

Хтось просить сфотографувати його або групу його друзів. Їхня камера не працює, а коли ви її повертаєте, її кидають і розбивають. Після цього з вас починають вимагати компенсацію, а також можуть обікрасти під час суперечки.

Поширено: по всьому світу.

scum_question

Студентки, які вивчають англійську мову

Дівчата, що нібито випадково почують, як ви розмовляєте англійською, просять поговорити з ними і допомогти повправлятися в мові. Їх розповідь незабаром перетворюється в слізну історію, і у вас просять грошей. З допомогою такого ж підходу вас можуть запросити в кафе, щоб віддячити. Рахунок принесуть завищений, а дівчата зникнуть.

Поширено: у Шанхаї, Пекіні, Сіані.

scum_nuts

Безкоштовний арахіс

Коли ви сидите за столиком в кафе, підходить чоловік і  пропонує арахіс, сипнувши жменю на стіл. Якщо тільки ви до нього торкнетесь, він попросить оплату.

Поширено: в Ріо-де-Жанейро.

scum_mail

Листівка

Дитина, що бідно виглядає, простягає вам ручку і листівку, просячи допомогти написати листа додому. Вона розповідає про свої злидні і викликає у вас почуття жалю, щоб таким чином спонукати вас дати їй грошей.

Поширено: в Римі.

scum_pen

Петиція благодійності

Група дітей, які часто прикидаються глухими, просять вас підписати петицію про благодійність та зробити пожертву. Поки ви читаєте прохання, їх руки, приховані папками, нишпорять по ваших кишенях.

Поширено: в Парижі.

scum_food

Циганчата

Велика група циганських дітей оточує вас на вулиці, голосно і хаотично просячи у вас гроші або щось інше. Можуть намагатися продати вам газети, відкриваючи їх і показуючи, поки інші лізуть у ваші кишені і сумки.

Поширено: у Римі, Мілані, Флоренції.


У готелі

scum_closed

Закритий готель

Таксист (що перебуває у змові з шахраями) говорить, що ваш готель закритий на ремонт, але він знає інше місце, де ви можете зупинитися. Цей готель виявляється розташованим в жахливому районі і набагато дорожчим. В багатьох випадках подібні заклади мають назви,  дуже схожі до назв популярних готелів, щоб заплутати туристів: щоб вони вирішили, що приїхали у потрібний готель, а фотографії номерів на сайті були помилковими.

Поширено: у Європі.

scum_phone

Фальшивий дзвінок з рецепції

Викрадачі особистої інформації дзвонять у ваш номер в готелі, представляючись працівником з рецепції. Вам повідомляють, що виникли деякі проблеми і просять підтвердити деталі вашої банківської карти. Можуть зателефонувати посеред ночі, коли ви, найімовірніше, не спускатиметеся вниз, щоб все з’ясувати.

Поширено: по всьому світу.

scum_man

Перевірка номера

Двоє людей, одягнених у форму готелю, стукають до вас у номер нібито для планової перевірки приміщень. Один відволікає вас розмовою, інший викрадає цінні речі.

Поширено: у Барселоні, Мадриді.

scum_paper

Фальшиве меню їжі з доставкою

Під двері номера підсовують фальшиве меню їжі на замовлення, в надії, що ви замовите що-небудь, коли не матимете бажання кудись виходити. Замість замовленої їжі ви можете отримаєте жахаючу банківську квитанцію, адже такі шахраї використовують дані картки для виготовлення її дублікату.

Поширено: у США.

Джерело: Just The Flight, переклала Христина Созанська.

Сподіваюся, що цей список допоможе вам бути уважними і не розгубитися, якщо потрапите у схожу ситуацію :)

А з чим з описаного у статті стикалися ви? Чи може знаєте ще якісь способи шахрайства?