купити дешеві авіаквитки

Чи пускають до Польщі після завершення 90 днів безвізу?

90 днів безвізу закінчились, чи пустять повторно до Польщі? Офіційні відповіді.

Українці, які через війну опинились в Польщі, запитують: чи мають вони право поїхати на батьківщину, а потім знову повернутися до Польщі, якщо термін безвізу вичерпався? Чи пустять їх прикордонники?

Видання Ukrayina.pl отримало офіційні відповіді на ці запитання від прикордонної служби (Straż graniczna) та Офісу у справах іноземців (Urząd do Spraw Cudzoziemców).

Оновлено. Внизу статті додали Роз’яснення від посольства України в Польщі.

Минуло три місяці війни, а для багатьох біженців – і 90 днів легального перебування в країнах Євросоюзу, гарантованих безвізом. В інтернеті ширяться панічні настрої, начебто тепер, якщо ви виїдете до України на кілька днів чи тижнів, не зможете повернутися до Польщі – адже прикордонники, посилаючись на 90 вичерпаних днів безвізу, не пустять вас. Мовляв, потрібно чекати в Україні три місяці, щоб без проблем повернутися до Польщі. Утім насправді все не так.

Підпишіться на сторінку Lowcostavia у facebook та канал telegram.me/lowcostavia, щоб отримувати сповіщення про важливі новини.

90 днів безвізу закінчились: які обмеження в перетині кордону?

З 2017 року українцям не потрібна віза для в’їзду до Шенгенської зони. Але безвізовий режим дозволяє перебувати в ЄС лише 90 днів протягом 180 днів. Утім, що дуже важливо, директива про тимчасовий захист від 12 березня 2022 року знімає обмеження на термін перебування у ЄС, яке дає безвіз.

Детальніше про ситуацію із перетином кордону спілкуємось з Анною Міхальською, поручницею Прикордонної Служби, керівницею прес-групи Головного командувача прикордонної служби (Straż graniczna), та Якубом Дудзяком, прес-секретаром Офісу у справах іноземців (Urząd do Spraw Cudzoziemców).

– Українців цікавить таке питання: якщо особа в’їхала за біометричним паспортом у Польщу після 24 лютого, термін перебування по безвізу в ЄС уже закінчився (тобто 90 днів вичерпались), то чи у такому випадку вона може виїхати до України і безпроблемно повернутися до Польщі, скажімо, через тиждень чи місяць?

Анна Міхальська, Straż graniczna:

– Згідно з Уставою від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку із агресією Російської Федерації, для тих громадян України, які в’їхали на територію Республіки Польща після 24 лютого 2022 року в рамках безвізового режиму, зареєстрували своє перебування за номером PESEL та таким чином заявили про намір залишитися в Польщі, перебування на території Польщі вважається законним на термін 18 місяців від дати 24 лютого 2022 року (про це йдеться у статті 2 пункт 1, – Авт.). Таким чином, після використання права на проживання громадян України за безвізовим режимом, тобто 90 днів у 180-денний період, їх перебування на території Польщі вважається законним.

Якуб Дудзяк, Urząd do Spraw Cudzoziemców:

– Зверну увагу на те, що Устава передбачає присвоєння номера PESEL громадянам України, бо це дозволяє реалізувати низку державних послуг. PESEL не обмежує можливості перетину кордону (за межі Польщі, у тому числі в Україну, – Авт.).

На скільки днів можна поїхати в Україну?

– Чи правда, що людина може повернутися в Україну, але перебувати там не довше 30 днів, якщо хоче знову заїхати до Польщі по вичерпанню 90 днів безвізу?

– У статті 11 Устави від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України зазначено, що виїзд громадянин України з території Республіки Польща на строк понад 1 місяць позбавляє його повноважень, зазначених у статті 2 пункт 1 зазначеного акту (йдеться про легальне перебування терміном 18 місяців, – Авт.)

Якуб Дудзяк, Urząd do Spraw Cudzoziemców:

– Підтверджую, що легальне перебування в Польщі протягом 18 місяців починаючи з 24 лютого 2022 року стосується тих осіб, які заявили про намір залишитися в нашій країні. Виїзд громадянина України з території Польщі на термін понад 1 місяць позбавляє його цього права.

– Один місяць – це стосується одноразової поїздки чи це загальна сукупність днів, які людина може провести в Україні протягом 18 місяців?

Анна Міхальська, Straż graniczna:

– Йдеться саме про одноразову поїздку на термін понад 1 місяць.

Нема закордонного паспорта: чи можна поїхати в Україну і повернутися до Польщі?

– Якщо людина в’їхала по звичайному (не біометричному) закордонному паспорту чи внутрішньому паспорту громадянина України після 24 лютого і оформила PESEL.ukr. Чи вона може повернутися в Україну і знову в’їхати у Польщу?

Анна Міхальська, Straż graniczna:

– Громадянам України, які евакуювалися до Польщі у зв’язку з бойовими діями на території України, починаючи з 24 лютого 2022 року, без дійсних документів на перетин кордону (наприклад, в’їхали на підставі національних паспортів, водійських посвідчень, свідоцтв про народження), дозволений в’їзд у так званому екстраординарному режимі. Важливо, що подальше перебування іноземця в Польщі у зазначеному вище режимі також вважається законним згідно з положеннями Устави про допомогу громадянам України від 12 березня 2022 року терміном на 18 місяців.

Зазначу, що отримання громадянами України дозволу на в’їзд на територію Республіки Польща з особливих причин жодним чином не обмежує їх право на повернення в Україну.

При цьому зауважу, що кожного разу під час прикордонного контролю на в’їзд іноземця на територію Республіки Польща перевірятимуться умови в’їзду, в тому числі будуть з’ясовуватися обставини щодо застосування підстав для дозволу в’їзду за особливою процедурою. Рішення про отримання дозволу на в’їзд приймається в індивідуальному порядку.

У ході проведених заходів також буде встановлюватися, чи свідчать обставини, що супроводжують в’їзд іноземця, про намір залишитися на території Республіки Польща.

Дозвіл на тимчасове проживання в Польщі

– Якими будуть умови перебування громадян України в Польщі після того, як минуть 18 місяців легального перебування?

Якуб Дудзяк, Urząd do Spraw Cudzoziemców:

– Є шлях для подальшої легалізації перебування громадян України, які втекли від війни і перебування яких є законним. Їм може бути надано дозвіл на тимчасове проживання. Він надається одноразово на 3 роки з дати прийняття рішення.

Заяву про надання дозволу на тимчасове проживання громадянин України може подати не раніше ніж через 9 місяців з дня в’їзду та не пізніше 18 місяців з 24 лютого 2022 року.

Досвід: “На кордоні не виникло жодних проблем”

Юлія Фисюк з Києва розповідає про свій досвід перетину кордону по вичерпанню 90 днів безвізу.

“Я в’їхала до Польщі у березні. На той момент у мене було використано 78 днів безвізу – адже до повномасштабної війни я часто їздила закордон у робочих справах, – розповідає жінка. – У Польщі я оформила PESEL. У квітні мала потребу поїхати на кілька днів до батьків на Хмельниччину. На той момент у мене вже були вичерпані дні безвізу – я перебувала закордоном понад 100 днів. В Україну я заїхала без жодних проблем”.

Жінка розповідає, що на батьківщині була 8 днів. Коли поверталась назад до Польщі, то кордон перетнула без жодних труднощів, у прикордонників чи митників не виникло до неї жодних запитань щодо безвізу.

“Хоча, сказати чесно, я трохи хвилювалася, начитавшись в соцмережах про те, що в’їхати до Польщі не зможу, – каже Юлія Фисюк. – Утім це були лише здогадки і припущення користувачів. Рекомендую не довіряти такій інформації, беріть до уваги лише офіційні джерела інформації”.

Джерело: Ukrayina.pl

Зауважимо, що у травні були випадки, що українців не пускали до Польщі, коли закінчувалися 90 днів безвізу. Але, як пишуть у статті від ТСН, після 25 травня українців пускають без проблем.

Оновлено. Роз’яснення від посольства України в Польщі

Посольство України в Польщі опублікувало певні роз’яcнення на офіційній сторінці у Facebook.

Відповідно до ст. 2 п.1 Закону Республіки Польща «Про надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави»

🔹 перебування всіх громадян України, які прибули на законних підставах на територію Республіки Польща у зв’язку з воєнним діями в Україні та задекларували намір залишитися в Польщі, вважається легальним протягом 18 місяців, починаючи від дня 24 лютого 2022 року.

🔹Громадяни України, які в будь-який момент під час перетину кордону оголосили про виїзд з України у зв’язку з метою отримання захисту в Польщі, можуть протягом 18 місяців з 24 лютого цього року вільно виїжджати з Польщі та їх повернення до Польщі в цей період буде законним.

🔹Громадяни України, які в’їжджають до Польщі, щоразу повинні повідомляти про мету своєї подорожі в рамках прикордонного контролю. Так, задекларувавши своєю метою в’їзду до Польщі – необхідність отримання захисту у зв’язку з воєнними діями в Україні, громадяни України мають можливість на набуття права на легальне перебування, про яке йдеться вище.

🔻Громадянин України втрачає право легального перебування в Польщі протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого ц.р., у разі одноразового виїзду з території Польщі строком більше одного місяця, а не коли сума коротких виїздів перевищить цей термін.

🔻Громадянин України, в’їзд якого на територію Республіки Польща з території України не пов’язаний з військовими діями, а має характер регулярного прикордонного руху, підлягає прикордонному контролю на принципах, визначених у Шенгенському кодексі про кордони (наявність біометричного паспорта та дотримання коридору перебування до 90 днів протягом 180 днів).

🔻Громадянин України, який повністю використав дозволений термін перебування, може заявити про в’їзд до Польщі у зв’язку з військовими діями на території України, що обумовить додаткове вивчення його заявки на підставі ст.32 Закону про іноземців та, у разі позитивного розгляду, йому може бути дозволено в’їзд на територію Польщі.

Зазначені вище умови не стосуються громадян України, які мають:

  • дозвіл на постійне проживання в Польщі,
  • дозвіл на проживання резидента Європейського Союзу,
  • дозвіл на тимчасове перебування в Польщі,
  • статус біженця,
  • додатковий захист,
  • дозвіл на толерантне перебування,
  • дозвіл на перебування з гуманітарних причин;

а також тих, які:

  • подали заяви на міжнародний захист у Республіці Польща або від імені яких подано такі заявки,
  • заявили про свій намір подання заяв на міжнародний захист або таких осіб, кого стосуються такі заяви про наміри.

🔹У разі якщо в’їзд громадянина України не зареєстровано комендантом Прикордонної Служби Польщі під час проходження контролю на кордоні, громадянин України повинен зареєструвати своє перебування в будь-якому управлінні ґміни на території Польщі шляхом отримання номера PESEL в терміні не більшому ніж 90 днів з дня в’їзду. На підставі цього Комендант Прикордонної служби Польщі реєструє перебування громадянина України на території Республіки Польща.

🔹Переміщення в межах Шенгенської зони

Громадяни України, які не мають короткострокової чи довгострокової візи або дозвіл на проживання, виданий державою-членом ЄС, і які мають право на тимчасовий захист, згідно з законодавством Польщі, можуть виїхати з Польщі лише до тієї держави-члена ЄС, де вони хочуть реалізувати свої права, пов’язані з тимчасовою охороною.

❗️Звертаємо увагу, що остаточне прийняття рішення про пропуск громадянина України на територію Республіки Польща або відмову у в’їзді залишається виключно за Прикордонною службою Республіки Польща!