купити дешеві авіаквитки

Зміни у процесі подання документів на Шенгенську візу: з 23 червня потрібно здавати відбитки пальців

шенгенська віза відбитки 23 червня

Нові правила отримання шенгену: українці з 23 червня здаватимуть відбитки пальців

23 червня 2015 року в Україні та інших країнах Східного партнерства країни Шенгенської зони запровадили Візову інформаційну систему (ВІС) . Це відбувається в контексті всесвітнього процесу запровадження ВІС. Система вже працює в 16-и з 23-х регіонів світу, її запровадження розпочалося в жовтні 2011 року. До кінця листопада 2015 року до системи ВІС буде приєднано всі консульства країн-учасниць Шенгенського простору в усьому світі.

Для чого впроваджується Візова інформаційна система (ВІС)?

Мета цього всесвітнього процесу запровадження системи ВІС полягає в тому, аби краще захистити заявників від крадіжки їхньої ідентичності та перешкоджати шахрайству з документами і торгівлі візами. Наприклад, взяття відбитків пальців широко використовується всередині ЄС для того, аби підняти рівень безпеки різних документів (посвідчення особи, паспорти). Використання біометричних даних для підтвердження ідентичності людини, яка має візу, вестиме до точнішої, швидшої та безпечнішої перевірки прикордонниками.

Що змінилося у подачі документів на шенгенську візу з 23 червня?

Починаючи з 23 червня 2015 року головна зміна полягатиме в тому, що всі заявники повинні будуть з’явитися особисто в консульство чи ППВА, щоб надати свої біометричні дані (відбитки пальців та цифрову фотографію). Це проста та необтяжлива процедура. Вона стосується виключно заявок на короткострокові Шенгенські візи (із максимальним дозволом на перебування у 90 днів з кожних 180 днів).

Хто може не здавати відбитки пальців на шенгенську візу?

Зобов’язання надавати відбитки пальців не стосується таких категорій громадян:

  • Діти, молодші 12 років;
  • Особи, у яких фізично неможливо взяти відбитки пальців. Однак, якщо є можливість зняти відбитки менше ніж 10 пальців, така процедура буде проведена;
  • Голови держав та члени національних урядів (а також члени їхніх офіційних делегацій та члени подружжя), якщо вони подорожують з офіційною метою.

На скільки збільшиться час подачі документів?

На практиці це означає, що ваш перший особистий візит до консульства країни-учасниці Шенгенської зони чи ППВА після 23 червня 2015 року буде довшим на кілька хвилин. Цей час буде потрібен, аби ви могли надати свої персональні біометричні дані. Всі інші процедури (зокрема, оплата візового збору, аплікаційні форми), залишаються незмінними.

Заявникам необхідно пам’ятати, що запровадження нової системи може призвести до потенційного ускладнення процедури подання заявки на візу через перевантаження на початку цього процесу.

Як часто необхідно здавати відбитки пальців на візу?

Зняття відбитків пальців здійснюватиметься лише при першій подачі заявки на отримання шенгенської візи. У разі необхідності оформлення наступної шенгенської візи (протягом 59 місяців) зняття відбитків пальців не здійснюватиметься. При цьому відліком часу вважається дата подання заявки.

Чи залишатимуться чинними Шенгенські візи, видані до 23 червня 2015 року?

Так, вони залишатимуться чинними.

Якщо в мене вже є біометричний паспорт, чи маю я також надавати свої відбитки пальців?

Так, власники біометричних паспортів, які подаватимуть заявку вперше, теж повинні будуть прийти особисто до консульства після 23 червня, аби подати заявку на отримання короткострокової Шенгенської візи.

Взагалі, існує дві різні непов’язані системи зберігання біометричних даних. Біометричні паспорти з відбитками пальців його власника видаються українськими органами влади. Натомість системою ВІС управляє не українська влада, а органи влади Шенгенських держав, які не мають жодного доступу до даних, які зберігаються на чіпах українських біометричних паспортів.

Чи вестимуть процедури ВІС до підвищення оплати за розгляд візової заяви?

Ні, оплата за розгляд візової заяви залишається такою самою, як і зараз.

шенгенська віза

Чи означає ця нова вимога, що українські заявники на візу стикатимуться з новими бар’єрами? Чи не спрямована вона проти українських громадян?

Ні, зовсім ні. Ця новація спрямована на те, аби зробити весь процес безпечнішим. Відбитки пальців братимуть тільки в перший раз, і цю інформацію використовуватимуть протягом 5 років для оформлення наступної візи.

Ті самі вимоги та процедури незабаром стосуватимуться всіх заявників по всьому світу. Ставлення до громадян України є таким самим, як і ставлення до будь-яких інших громадян по всьому світу.

Чи означає ця новація, що безвізовий режим для українців відкладатиметься?

Ні, аж ніяк. Це два процеси, які не пов’язані між собою. Запровадження біометрики є світовим процесом, а лібералізація візового режиму є процесом, що відбувається між ЄС та Україною. Цей процес спирається на досягнення, тобто щойно Україна виконає усі свої зобов’язання – буде запроваджено безвізовий режим для громадян України, які мають біометричні паспорти.

Що буде із візовими заявами тих людей, які з різних причин відмовляться надавати відбитки пальців?

На жаль, у разі відмови надати біометричні дані такі заявники не отримають Шенгенської візи.

Якою буде роль візових центрів?

Їхня роль залишиться незмінною. До прикладу, вони допомагатимуть консульствам країн-членів Шенгенського простору, що з ними працюють, на підготовчій стадії процесу подачі візової заяви. Ці центри також будуть оснащені електронними пристроями для збору біометричних даних, які далі будуть безпосередньо відправлятися до консульства відповідної країни Шенгенської зони і зберігатися у базі даних ВІС.

Чи збережеться можливість подати документи на отримання Шенгенської візи через сертифіковані туристичні агентства?

Ні, комерційні посередники (наприклад, туристичні агенства) не матимуть змоги брати біометричні дані візового заявника. Для всіх подальших заяв на отримання візи, що будуть подаватися протягом 5 років після цієї процедури, відбитки пальців заявника копіюватимуть з інформації, яка міститься в системі ВІС з попередньої заявки. За таких осіб документи може подати один із членів подружжя (за умови надання оригіналу свідоцтва про одруження) або батьки за неповнолітніх дітей (до 18 років, за умови надання свідоцтва про народження).*

*У Львівському та Луцькому Консульському округах, відсутня можливість неособистої подачі документів. Кожен заявник має особисто з’явитися у ППВА для подачі свого пакету документів на отримання візи.

Яким чином мої біометричні дані залишаються захищеними у ВІС?

Суворі правила захисту персональних даних визначені правовими нормами, пов’язаними із функціонуванням ВІС. Вони також контролюються відповідними національними та європейськими органами влади із захисту даних.

Персональні дані заявника зберігаються у ВІС максимально протягом 5 років, починаючи з дати завершення терміну дії виданої візи, або з нової дати завершення терміну дії виданої візи, якщо її дія була продовжена, або з дати прийняття негативної відповіді щодо візової заяви відповідними органами влади.

Будь-яка людина має право отримати інформацію про свої дані у ВІС від країни-члена Шенгенського простору, що внесла ці дані до системи. Будь-яка людина також може вимагати, щоб неточні дані, пов’язані з нею, були виправлені, а дані, зібрані в незаконний спосіб – видалені.

У кожній країні, що входить до Шенгенського простору, національні уповноважені органи влади здійснюють незалежний контроль обробки персональних даних, внесених у ВІС цією країною.

Європейський інспектор із захисту даних здійснює контроль за процесом обробки даних органами управління ВІС.

Хто матиме доступ до ВІС?

Органи влади країн-членів Шенгенського простору, що відповідають за видачу віз, прикордонний та імміграційний контроль, а також служби надання притулку мають прямий доступ до даних, що зберігаються у ВІС.

Як правило, дані з ВІС не можуть бути передані третім країнам або міжнародним організаціям.

З 1 вересня 2013 року правоохоронні органи країн-членів Шенгенського простору можуть зробити запит на доступ до даних ВІС відповідно до дуже суворих правових умов і тільки з метою попередження, виявлення, розслідування терористичних та інших серйозних кримінальних злочинів. Для цих же цілей доступ до ВІС матиме і Європол.

Де я можу отримати більше інформації про ВІС?

Додаткову інформацію про ВІС можна отримати за посиланням (інформація доступна англійською мовою): ec.europa.eu/vis

За матеріалами сайту www.polandvisa-ukraine.com